History of Sokeship Council

Historical Record of Appointment: Australasian Sokeship Council (Permanent)

1997 Inaugural Council:

Master Frank Tasetano (WKUHOF President 1996 – present)
Karate
Grandmaster Barry Bradshaw 10th Dan(Chairman 1997 – deceased July 2010)
Jujitsu, Chinese Boxing
Grandmaster Ramon Lawrence Hanshi 8th Dan
(AMAHOF President 1998 – present, WKUHOF Board Member 1999 – present)
Judo, Jujitsu, Kempo, Jojitsu, Kendo, Iaido, Jodo, Tamiya Ryu Iaijutsu, Muso Shinden Ryu Iaijutsu, Bujutsu, Naginata & Tanjodo
Hanshi Brian Gallon 8th Dan (AMAHOF President 1996 – 1998, Deceased, July 2000)
Karate
Shihan Peter Morton 10th Dan (Vice Chairman 1999 – present)
Judo, Jujutsu, Karate
Kaicho Mal Lomax Hanshi 9th Dan (deceased, July 2010)
Freestyle Karate, Judo, Jujitsu, Arnis, Tae Kwon Do, Tan Soo Do, Lama Kung Fu, Kobujutsu
Grandmaster Harold Long 10th Dan (Deceased, 1930-1998)
Isshinryu Karate USA
Grandmaster Gary Alexander 10th Dan
Isshinryu Plus Karate USA
Shihan Ian Pollett 6th Dan
Karate
Grandmaster Robert Gemmell 10th Dan
Kenpo, Tai Chi, H’Singi, Ba-Gua Boxing, Chi-Gung, Tou-Shou
Master Geoffrey Booth 7th Dan
Hapkido, Tae Kwon Do, Kung Fu

1999 Appointments:
Master Andrew Fleming 9th Dan (Deceased, 2005)
Judo, Jujitsu

2000 Appointments:
Hanshi Phil Little 10th Dan
Isshinryu Karate

Hanshi Peter Chek 9th Dan (deceased, 2008)
Kawashi Method of Jujitsu

2005 Appointments:
Grandmaster Robert Braff 10th Dan
San-Ryu-Do, Kendo, Iaido, Isshin-Ryu, Kempo, Jiujitsu, Kick Boxing and Dim Mak
Grandmaster Kevin Hufford 8th Dan
Nihon To-Jutsu Karate-Do Kai, San-Ryu-Do, Kempo, Sei Ryoku Zen Yo Karate, Shotokan Karate-Do, Washin-Ryu Karate-Do, Goshindo.

2007 Appointments:
Hanshi Tino Ceberano Hanshi 8th Dan
Okinawa Kobudo, Filipino Arnis, Sipaan, Judo, Aikido, Juijitsu.

2009 Appointments:
Sensei John Whipp (7th Dan) (Chairman Feb 2010 – present)
Unarmed Combat, Jujutsu, Judo
Shihan Chris Dessa (7th Dan) (Vice Chairman Feb 2010 – present)
Karate
Grandmaster Rodillo Dagooc (10th Dan)
Arnis
Kyoshi Geordie Thompson (6th Dan)
Karate, Iaido, Jodo

Sokeship Council Appointments 2010
Peter Kitak (Kyoshi 7th Dan)
Karate, Iaido
Mervyn Nelis (7th Dan)
Karate
Glen Gardiner (6th Dan)
Arnis/Eskrima, Taekwondo, Zen Goshu Goshin Jitsu, Unarmed Combat